06.09.2023
Dieťa v kuchyni? Tu je 7 tipov pre vyššiu bezpečnosť
Sú malé, zvedavé a extrémne vynaliezavé. Dokážu si poradiť s akoukoľvek prekážkou,
a čím je väčšia, tým väčšiu radosť majú z jej zdolania. Zariaďte si kuchyňu tak, aby
bola bezpečným miestom pre vaše deti.
1. Ostré predmety mimo dosah
Mnohí rodičia majú tendenciu pred deťmi odkladať ostré predmety ako nože, škrabky alebo strúhadlá. Ďalšia kategória rodičov je za to, aby sa deti naučili tieto predmety bezpečne používať a nemali stres zakaždým, keď ich chytia do ruky.
Ale čo tí drobci, ktorí radi robia všetko po svojom a ešte si nedajú poradiť? Postarajte sa o to, aby ich nože či strúhadlá zbytočne nepútali. Nožíky môžete mať napríklad uložené v organizéri na vyššom mieste na kuchynskej linke alebo zavesené na magnetickej lište pripevnenej na kuchynskej zástene.
2. Pozor na čistiace prostriedky
Vždy ste hovorili, že vaše dieťa by si nikdy nič nenapchalo do nosa ani do ucha, a zrazu sedíte v čakárni na pohotovosti… Rovnako si môžete myslieť, že by mu nikdy nenapadlo ochutnať tabletu do umývačky riadu alebo vytiahnuť z poličky dezinfekčný prípravok, ktorý by si mohlo streknúť rovno do tváre.
Čistiace prostriedky majte bezpečne uzatvorené a najlepšie umiestnené v kuchynskej linke tak, aby sa k nim malé deti nedostali.
3. Vyberajte si inteligentné spotrebiče
Naučte vaše deti, že pokiaľ na varnej doske svieti červené svetielko, znamená to, že sa plochy nemajú dotýkať. Rovnako nebezpečné je pre nich manipulovať s tlačidlami spotrebičov.
Väčšina moderných spotrebičov obsahuje rodičovské zámky, ktorými sa dajú spoľahlivo ochrániť pred malými programátormi. V kuchyni tiež oceníte napríklad rúru na pečenie so zabezpečeným otváraním dvierok či špeciálnou úpravou skla (nepopáli dlaň, ani keď je rúra zapnutá).
4. Kuchynská linka s pomalým zatváraním dvierok
Stačí sekunda a z kuchyne počuť plač. Pchajú vaše deti prsty, kam nemajú? Moderná kuchynská linka vás poteší systémom tichého uzatvárania dvierok, a tak získate pár vzácnych sekúnd na to, aby ste zabránili úrazu. Vďaka tomu, že sa zásuvky a dvierka skriniek uzatvárajú relatívne pomaly a samy, môžete zasiahnuť skôr, ako si dieťatko privrie prsty.
5. Spravte si miesto pre pomocníka
Kým sú deti malé, v kuchyni budete mať takmer vždy spoločnosť. Je vhodné sa na to pripraviť. Obľúbené sú tzv. učebné veže, na ktoré sa dieťatko postaví a pozoruje vás pri varení, prípadne vám vie aj pomáhať.
Keďže takáto veža je opatrená z každej strany zábranou, dieťatko z nej nevypadne, a navyše si ju viete aj výškovo prispôsobovať. Je to lepšie riešenie ako posadiť drobca na pracovnú dosku. Mohlo by sa stať, že z nej spadne dole, keď si na pár sekúnd odbehnete čosi vybrať z chladničky.
6. Držte ich ďalej od hrncov
V kuchyni to nielen krásne vonia, ale občas aj pekne buble. Horúce tekutiny v hrncoch môžu kedykoľvek nekontrolovateľne vystreliť rovno na vaše dieťatko. Omáčky, polievky, ale aj horúci olej v panvici spôsobí na koži bolestivé popáleniny.
Naučte drobcov nepchať ruky do horúcej pary a nemotať sa vám pod nohami, keď z rúry vyťahujete čerstvo dopečené pokrmy. Informujte deti, že varná doska a hrnce sú bezprostredne po príprave jedál horúce a nesmú sa ich dotýkať.
7. Kuchyňa na mieru vám a vašim deťom
Aby ste si čas varenia užili spolu s vaším dieťaťom, určite mu bezpečnú skrinku, s ktorou sa môže hrať, zatiaľ čo vy varíte. V skrinke môže mať uložené hračky, detský riad alebo bežné misky a reálne kuchynské náradie, ktoré mu neublíži.
Zostavte si kuchyňu na mieru tak, aby ste vy mali poruke všetko potrebné, no zároveň aby sa všetko nebezpečné pred vaším drobcom ukrylo.